TZ: Modrá beruška šíří osvětu o autismu již celý rok

Oslava_modra_beruska
30.05.2014
 
Nezisková organizace Modrá beruška, komunitní centrum rodičů a dětí s poruchou autistického spektra, dnes slaví své první narozeniny a zároveň i Mezinárodní den dětí. Při této příležitosti pořádá odpolední oslavu v rodinném zábavním centru WIKYLAND, které je nově partnerem neziskové organizace Modrá beruška. Na akci byly pozvané děti s poruchou autistického spektra, jejich rodiče a kamarádi. Organizace této akce se zhostil zábavní park WIKYLAND, který bezplatně nabídnul své prostory a služby včetně nesčetných možností pro vyžití i takových dětí, jako jsou děti s poruchou autistického spektra. Účast na akci potvrdila i náměstkyně primátora města Brna, paní ing. Jana Bohuňovská.

„Snaha společnosti o vzájemné porozumění lidem s jistým handicapem je u nás stále v plenkách. O to cennější výhrou je nalezení organizace, která je ochotná podat pomocnou ruku nezištně a upřímně. Modrá beruška našla takového partnera ve firmě Wikyland s.r.o. a jejich majitelích, panu Ludvíku Kohutovi a Michalu Křižánkovi. Jsme velmi rádi, že nám zábavní centrum Wikyland, s.r.o. pomáhá naplňovat náš cíl – šířit informace o problematice autismu mezi širokou veřejnost a změnit tím postoj neinformovaných lidí k této diagnóze,“ říká Eva Honková, předsedkyně sdružení Modrá beruška.
 
Akci podpořila i Nadace Olgy Havlové, která věnovala částku 20 000,- na nákup rehabilitačních pomůcek a didaktických her pro děti s autismem. Děti z Modré berušky podpořili také podnikatelé ze Smart Network Business Centra, kteří jim zakoupili hračky.  E.ON věnoval dárkových předmětů pro všechny děti.


Spolumajitel zábavního centra Wikyland, s.r.o., pan Kohut říká: „Naším posláním je šířit radost mezi dětmi zejména formou pohybových aktivit, proto jsme uvítali, že se mohla naše společnost podílet na organizaci této charitativní akce. Již teď mohu říci, že dosavadní spolupráce obohatila obě strany. Věřím, že společné úsilí pomůže změnit názory neinformovaných lidí k diagnóze autismu. Jsme zábavní centrum pro všechny děti a neděláme rozdíly."

V české společnosti je stále velké procento lidí, kteří si myslí, že dítě s autismem je většinou velmi nadané a geniální, umí nazpaměť jízdní řády či citovat celé knihy. Některé děti takové nadání skutečně mají, ale ne všechny děti s PAS jsou géniové. Mnohdy se projevují jako běžné, avšak velmi nevychované děti, které jsou často terčem rychlého odsouzení. Díky neinformovanosti často společnost neoprávněně odsoudí i rodiče, o kterých si myslí, že výchovu svých dětí nezvládají.

Péči o děti s diagnózou poruchy autistického spektra i o jejich rodiny se bude Modrá beruška intenzivně věnovat i nadále. V dalším období se zaměří nejen na zkvalitňování nabízených služeb, ale také na prohloubení spolupráce s odborníky.

Tisk